Coraz więcej osób ściąga z nosów okulary i zamienia je na stałe na soczewki kontaktowe. Nic dziwnego! Z noszeniem soczewek wiąże się ogromna ilość korzyści. Zanim jednak włożysz swoje okulary do szuflady, przeczytaj poniższe kompendium wiedzy o soczewkach.

By widzieć lepiej

Wiele czynników przemawia za tym, by zrezygnować z okularów na rzecz soczewek kontaktowych. Soczewka, w przeciwieństwie do szkieł okularów, przylega do gałki ocznej bezpośrednio i dostosowuje się do jej ruchów. Oznacza to, że bez względu na to, jak i gdzie spojrzy oko – otrzyma wyraźny i ostry obraz, na co nie mogą liczyć właściciele okularów. Ci drudzy muszą obrócić całą głowę, by szkła okularów mogły przefiltrować obraz. Oczywiście każdy medal ma dwie strony i z noszeniem soczewek wiążą się również pewne wady. Czyszczenie zabrudzonych okularów trwa chwilę i nie jest skomplikowane. Jeśli jednak jakieś ciało obce dostanie się pod soczewkę, trzeba ostrożnie ją wyjąć (najlepiej przed lustrem) i oczyścić w specjalnym płynie. Niemniej jednak zdarza się to stosunkowo rzadko.

Wygoda na najwyższym poziomie

Korzystanie z soczewek zaleca się wszystkim osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Jazda na rowerze, bieganie, jazda konna czy zajęcia fitness stają się podwójnie trudne, kiedy co chwilę trzeba poprawiać zsuwające się z nosa okulary. Problem ten można szybko zażegnać, wymieniając okulary na parę soczewek kontaktowych. Nosząc je można swobodnie uprawiać dowolny sport, nie martwiąc się o utrudnione widzenie i o możliwość zniszczenia okularów, kiedy te spadną podczas ruchu.

Na rynku są dostępne soczewki jednodniowe, ale także takie, które można nosić przez okrągły miesiąc, co jest bardzo wygodne. Jednakże warto jest zdejmować soczewki chociaż na noc, by dać oczom odpocząć. Dla wprawionej ręki nie jest to żadnym problemem – jedyne o czym trzeba pamiętać, to oczyszczanie dłoni przed dotknięciem soczewki i przygotowanie odpowiedniego pojemnika, wypełnionego specjalnym płynem oczyszczającym soczewkę, a bezpiecznym dla oka.

Nie dla wszystkich

Zakładanie i ściąganie soczewek oraz utrzymanie ich w odpowiednim stanie nie są skomplikowane ani czasochłonne, ale wymagają pewnej dyscypliny. Osoby zapominalskie dla własnego bezpieczeństwa powinny pozostać więc przy okularach, bo np. zbyt długie noszenie soczewek lub nieprzechowywanie ich w specjalnie stworzonym do tego płynie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Nie zaleca się również kupowania soczewek kontaktowych dzieciom, które nie mają tak wyrobionego poczucia obowiązku jak dorośli i nie zdają sobie sprawy z tego, jakie ryzyko niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z soczewek kontaktowych. Z okularów na soczewki mogą przerzucić się dopiero nastolatkowie, którzy wiedzą jak się z nimi obchodzić także w sytuacjach, kiedy soczewka się przesunie lub kiedy dostanie się pod nią obiekt obcy.

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read