Astygmatyzm, wada spowodowana nieprawidłową budową rogówki oka uniemożliwiającą właściwe załamywanie się światła i tworzenie punktowego obrazu na siatkówce oka, jest jedną z najczęściej występujących na świecie wad wzroku. Jego przyczyny, podobnie jak w przypadku innych wad nie są do końca znane, jednak astygmatyzm najczęściej powiązany jest z wadami dziedzicznymi oraz zmianami spowodowanymi fizycznym uszkodzeniem rogówki. Najczęściej stosowanym leczeniem astygmatyzmu jest korekcja, zarówno za pomocą okularów korekcyjnych jak i specjalnych soczewek dla astygmatyków. Jak działają soczewki toryczne i w jaki sposób wspomagają ostrość widzenia u astygmatyków?

Astygmatyzm – czym się objawia i jak go rozpoznać?

Osoby cierpiące na astygmatyzm często nie zdają sobie sprawy z własnej wady, traktując ją jak zwyczajną krótkowzroczność lub dalekowzroczność z dość prostej przyczyny – przy astygmatyzmie zarówno widzenie z bliska jak i z daleka może być znacząco utrudnione. Sam astygmatyzm powoduje jednak problem z widzeniem w płaszczyźnie pionowej i poziomej, przez co osoby cierpiące na tę wadę mogą mieć wrażenie zniekształcenia widzianych linii zarówno w poziomie, jak i w pionie. Przykładowo, astygmatyk patrzący na wprost na poziome biurko może mieć wrażenie, że jego prawa i lewa strona są obniżone względem środka, choć w rzeczywistości nie są. Aby wyrównać taką wadę nie wystarczy soczewka wyostrzająca widzenie do danej odległości.

Dowiedź się więcej o astygmatyzmie na blogu Soczewki24.pl

Szkła cylindryczne – skuteczna korekcja astygmatyzmu

Jednym z pierwszych sposobów stosowanych w celu korekcji astygmatyzmu były specjalne szkła okularowe, tzw. szkła cylindryczne, załamujące światło w różny sposób w przekroju poziomym i pionowym. Szkła takie, dopasowanie pod względem zastosowanej osi precyzyjnie do indywidualnej wady pacjenta pozwalają wyrównać problemy z widzeniem powstałe w wyniku zniekształcenia rogówki i skupić światło w jednym punkcie na siatkówce oka. Na podobnej zasadzie działają dziś soczewki toryczne, zbudowane nieco inaczej niż tradycyjne soczewki sferyczne.

Soczewki dla astygmatyków mogą występować w formie najbardziej popularnych soczewek miękkich, pozwalających na korekcję astygmatyzmu rogówkowego i soczewkowego, oraz soczewek twardych, dobieranych indywidualnie do krzywizny oka pacjenta i stosowanych w przypadku tzw. astygmatyzmu nieregularnego, wynikającego np. z uszkodzenia mechanicznego gałki ocznej. Te pierwsze dostępne są w salonach optycznych i aptekach na dokładnie takiej samej zasadzie, jak soczewki dla krótkowzroczności i dalekowzroczności i podobnie jak w przypadku pozostałych wariantów, powinny być dobierane po konsultacji z okulistą.

Soczewki dla astygmatyków – jak wybrać odpowiednie soczewki toryczne?

Jednym z głównych problemów osób cierpiących na astygmatyzm jest to, że każde oko może wymagać zupełnie innego cylindra i mocy zastosowanej soczewki lub okularów. Z tego też powodu trudno samodzielnie trafić na właściwy dla siebie sposób korekcji bez wcześniejszej konsultacji z okulistą. Jako że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do gałki ocznej, ich wartości będą znacząco różniły się od tych noszonych w okularach korekcyjnych i często konieczne będzie sprawdzenie kilku różnych wariantów soczewek przed dopasowaniem tych najbardziej odpowiednich. Okuliści do niedawna niechętnie decydowali się na zastosowanie soczewek kontaktowych u astygmatyków, jednak teraz rozwiązanie to jest już znacznie łatwiej dostępne i coraz popularniejsze.

Dobór soczewek torycznych może być nieco bardziej uciążliwy, niż znalezienie właściwej mocy soczewek przy korekcji krótkowzroczności czy dalekowzroczności, jednak gdy już optykowi uda dopasować się te najbardziej odpowiednie, korzyści z ich noszenia może być naprawdę wiele. Soczewki toryczne to przede wszystkim szansa na eliminację doskonale znanego astygmatykom problemu widzenia peryferyjnego. Szkła cylindryczne stosowane w okularach często zaburzają ostrość widzenia na brzegach, przez co po przechyleniu głowy w bok, osunięciu się okularów czy próbie spojrzenia na coś kątem oka, astygmatyk może mieć niemały problem z widzeniem. W przypadku soczewek torycznych, stworzonych tak by trzymały się w jednym miejscu, problem ten całkowicie znika. Soczewki pozwalają też na prowadzenie aktywnego trybu życia, a nawet pływanie bez konieczności rezygnowania z dobrego widzenia. Wszystkie zalety, za które ceni się tradycyjne soczewki kontaktowe charakteryzują także soczewki dla astygmatyków.

Sprawdź jakie soczewki toryczne dostępne są w ofercie sklepu online.

Astygmatyzm jest bardzo powszechną wadą wzroku i choć brak odpowiedniej jego korekcji może powodować zawroty głowy, złe samopoczucie i gorsze widzenie, wystarczą dobrze dopasowane soczewki toryczne by na dobre zapomnieć o jakichkolwiek problemach z ostrością wzroku.

Udostępnij

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read