Miękkie soczewki kontaktowe to kontakty nowej generacji, które zyskują coraz większą popularność. W przeciwieństwie jednak do twardych soczewek kontaktowych, użytkuje się je przez krótszy okres czasu. Ich ważność użytkowania wynosi od doby, przez tydzień, miesiąc, do kwartału.

Kontakty twarde a kontakty miękkie

Twarde soczewki kontaktowe powstały jako pierwsze, ale to miękkie soczewki kontaktowe zrewolucjonizowały rynek optyczny i przyniosły im sławę. Kontakty twarde wykonuje się z trwalszego materiału, efektem czego użytkuje się je od roku nawet do kilku lat. Stosuje się je przy poważniejszych wadach wzroku i wyrabia na specjalne zamówienie specjalnie dostosowując do konkretnego oka. Kontakty miękkie wykonuje się z mniej trwałego materiały, co rzutuje na krótszy czas ich użytkowania. Stosuje się je przy bardziej tradycyjnych wadach wzroku i można je kupić w każdym salonie optycznym. Soczewki miękkie w przeciwieństwie do soczewek twardych uchodzą za bardziej pragmatyczne. Są one ogólnodostępne, mają niską cenę i nosić je można na przykład tylko przez jeden dzień.

Soczewki kontaktowe dobowe

Soczewki kontaktowe przeznaczone do użytkowania jednodniowego określa się jako kontakty dobowe. To kontakty jednorazowe. Po ich użyciu nie przechowuje się ich, lecz od razu wyrzuca.

Soczewki kontaktowe tygodniowe

Soczewki kontaktowe przeznaczone do użytkowania jednotygodniowego lub dwutygodniowego określa się jako kontakty tygodniowe. To kontakty kilkurazowe. Nosi się je przez 7 lub 14 dni w dzień, a w nocy przechowuje w specjalnym płynie.

Soczewki kontaktowe miesięczne

Soczewki kontaktowe przeznaczone do użytkowania miesięcznego określa się jako kontakty miesięczne. To kontakty kilkurazowe. Nosi się je przez trzydzieści dni, a w nocy przechowuje w specjalnym płynie.

Soczewki kontaktowe kwartalne

Soczewki kontaktowe przeznaczone do użytkowania trzymiesięcznego określa się jako kontakty kwartalne. To kontakty kilkurazowe. Nosi się je przez 90 dni, przy czym przez 7 dni pod rząd, w przeciwieństwie do kontaktów tygodniowych czy miesięcznych, można ich nie zdejmować.

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read