Funkcjonujemy za pomocą znajdujących się w nas narządów takich jak serce, mózg i wiele innych. Ale z otaczającą nas rzeczywistością komunikują nas specjalne narządy zmysłów wysyłające sygnały do mózgu. Zmysłów wylicza się pięć: wzrok, słuch z równowagą, węch, smak i dotyk.

Oczy – narząd wzroku

Za zmysł wzroku odpowiadają oczy. Oczy w liczbie jednego lub przeważnie dwóch występują u zwierząt bezkręgowych i kręgowych. Składają się z błon, soczewki, unaczynienia i unerwienia. Zaburzenia w widzeniu powodują takie schorzenia jak: zapalenie oka, nowotwór oka, krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, presbiopia, zaćma, jaskra, czy ślepota.

Uszy – narząd słuchu oraz równowagi

Za zmysł słuchu oraz równowagi odpowiadają uszy. Uszy w licznie dwóch występują tylko u zwierząt kręgowych. Składają się z partii zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zaburzenia w słyszeniu oraz równowadze powodują takie schorzenia jak: zapalenie ucha, uszkodzenie błędnika, perforacja błony bębenkowej, czy głuchota.

Nos – narząd węchu

Za zmysł węchu odpowiadaj nos. Nos jednak oprócz odgrywania roli narządu węchu odgrywa przede wszystkim rolę narządu umożliwiającego oddychanie. Składa się z dwóch kanałów węchowych odgrodzonych jedną przegrodą. Zaburzenia w oddychaniu oraz powonieniu powodują takie schorzenia jak: krzywa przegroda nosa, przerost małżowiny nosa, czy zapalenia zatok obocznych nosa.

Język – narząd smaku

Za zmysł smaku odpowiada język. Język stanowi wał mięśniowy znajdujący się na dnie jamy ustnej i sąsiadujący z zębami należącymi do układu kostnego. Język pokrywają receptory mechaniczne, w tym między innymi receptory smakowe, które odróżniają wszystkie pięć smaków, czyli słony, kwaśny, słodki, gorzki i umami. Zaburzenia smaku powodują takie schorzenia jak: zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia hormonalne, niewykształcenie kubków smakowych, czy upośledzenie w wyniku jakiejś choroby.

Receptory – narządy dotyku

Za zmysł dotyku dopowiadają receptory mieszczące się w skórze. Wśród receptorów wylicza się narządy czucia powierzchniowego i narządy czucia głębokiego. Reagują one na ciepło, zimno i wszelkiego rodzaju ból. Zaburzenia w czuciu powodują takie schorzenia jak poparzenia, odmrożenia, nadmierny ból, czy zaburzenia nerwów czucia.

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read