Kiedy nadchodzi wieczór, wiele osób odczuwa zmęczenie oczu. Objawia się na różne sposoby, ale najczęściej opisywane jest jako uczucie podrażnienia, nieznaczną bolesność czy suchość spojówek. Bez względu na to, jakie jest to uczucie, jest ono nieprzyjemne i warto mu zaradzić. Jak? Jest na to kilka sposobów.

Skąd bierze się uczucie zmęczenia oczu?

Od momentu zadzwonienia budzika aż do wieczora stale wysilamy narząd wzroku. Czytamy książki i gazety, wpatrujemy się w prezentację wyświetlaną na przeźroczu przez wykładowcę bądź szkoleniowca, stale korzystamy z telefonów i komputerów. W okresie letnim, kiedy słońce nie oszczędza naszych organizmów, często w pośpiechu wychodząc z domu zapominamy o zabraniu okularów przeciwsłonecznych. A nawet jeśli je nosimy, nie zawsze są one wyposażone w odpowiedni filtr, który rzeczywiście chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Przyczyn zmęczenia oczu może być nieskończenie wiele, ale na szczęście jest również mnóstwo możliwości na to, by poprawić ich stan na koniec dnia.

Odłóż sprzęt elektroniczny

Dzięki telefonom i komputerom jesteśmy z przyjaciółmi i znajomymi w ciągłym kontakcie. Generalnie nie ma w tym nic złego, ale jeśli chodzi o zdrowie oczu, to korzystanie z urządzeń elektrycznych emitujących niebieskie światło w godzinach wieczornych jest niekoniecznie dobrym pomysłem. Ten rodzaj światła burzy naturalny dla nas cykl dobowy i zwyczajnie nas rozbudza w chwili, kiedy mózg i oczy chcą już nastawione na odpoczynek. Codzienne korzystanie z komputera i telefonu tuż przed pójściem do łóżka może prowadzić do problemów z zaśnięciem, a przecież to przez sen oczy odpoczywają najbardziej.

Nawet jeśli musisz korzystać z komputera i telefonu wieczorem, bo akurat masz ważny projekt do skończenia i nie możesz tak po prostu z tego zrezygnować, staraj się nosić okulary z refleksem, które niwelują negatywne działanie światła niebieskiego na oczy. Ponadto możesz zainstalować aplikację, która w wybranej przez Ciebie godzinie automatycznie zmieni światło emitowane przez ekran – wyda Ci się on żółty, ale taki właśnie powinien być.

Jeśli wyjątkowo doskwiera Ci suchość oczu, możesz zastosować krople do oczu, które natychmiastowo nawilżą spojówkę. Sztuczne łzy powinny stosować zwłaszcza osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach i spędzają dużo czasu przed ekranem komputera bądź telewizora.

Ukojenie oczom mogą przynieść również naturalne ziołowe okłady, np. z saszetek herbatki rumiankowej. Ich naturalne właściwości pomogą zmniejszyć obrzęk wokół oczu, co z całą pewnością wpłynie pozytywnie na narząd wzroku.

Należy pamiętać, że uczucie zmęczenia i obrzęku doskonale niweluje niska temperatura. Dzięki kontaktowi z przedmiotem, który jest bardzo zimny, pobudzony zostaje obieg krwi. Stosowanie kostek lodu, choć skuteczne, może być bardzo nieprzyjemne. Lepiej jest więc sięgnąć po specjalne żelowe maski na oczy, które przed użyciem umieszcza się w lodówce bądź zamrażarce w celu ochłodzenia. Materiał, którym są wypełnione, szybko się schładza i stanowi doskonały rodzaj okładu na zmęczone oczy.

Udostępnij

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read