Narządy zmysłów zapewniają naszą komunikację z otaczającą nas rzeczywistością. A że zmysłów wylicza się pięć, to również narządów zmysłów właśnie tyle można wyliczyć. Za wzrok odpowiadają oczy, za słuch oraz równowagę odpowiadają uszy, za węch odpowiada nos, za smak odpowiada język, a za dotyk dopowiadają receptory w skórze. Za najważniejsze narządy zmysłów uznaje się oczy i uszy, bo ciężko wyobrazić sobie życie bez patrzenia i słuchania.

Oczy jako narząd wzroku

Oczy to narząd odpowiadający za zmysł wzroku. Składają się z błon, soczewki, unaczynienia i unerwienia. Oczy występują u zwierząt bezkręgowych i kręgowych.

Najpopularniejsze schorzenia dotykające narządu wzroku

Wśród najczęściej występujących schorzeń dotykających narządu wzroku wylicza się: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, oraz presbiopię. Krótkowzroczność polega na skupianiu się obrazu przed soczewką zamiast na soczewce, a leczy się ją używając soczewek jednoogniskowych skupiających. Dalekowzroczność polega na skupianiu się obrazu za soczewką zamiast na soczewce, a leczy się ją używając soczewek jednoogniskowych rozpraszających. Astygmatyzm polega na zakrzywieniu obrazu, a w celu jego wyprostowania używa się soczewek załamujących obraz. Presbiopia, określana jako starczowzroczność, polega na słabej ostrości obrazu, a leczy się ją używając soczewek dwuogniskowych. Oprócz schorzeń, którym pomaga noszenie soczewek kontaktowych występują poważniejsze schorzenia, jak zapalenie oka, albo nawet takie, które niweluje się za pomocą interwencji chirurgicznej, jak w przypadku jaskry, zaćmy, czy nowotworów oka. Nieleczone schorzenia nie muszą, ale mogą prowadzić do ślepoty.

Uszy jako narząd słuchu oraz równowagi

Uszy to narząd odpowiadający za zmysł słuchu i powiązany z nim zmysł równowagi. Składają się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Uszy występują tylko u zwierząt kręgowych.

Najpopularniejsze schorzenia dotykające narządu słuchu

Wśród najczęściej występujących schorzeń dotykających narządu słuchu wylicza się: zaburzenia błędnika odpowiadającego za równowagę oraz perforację błony bębenkowej. Można to leczyć farmakologicznie, a można też interweniować chirurgicznie. Ponadto występuje zapalenie ucha. Nieleczone schorzenia nie muszą, ale mogą prowadzić do głuchoty.

Udostępnij

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read