Przyczyny pojawienia się wad wzroku mogą być różne. Część z nich rozwija się w dzieciństwie, młodości, a część daje o sobie znać dopiero na starość. Warto jednak pamiętać, że bez dobrania odpowiednich okularów lub soczewek wady wzorku mogą stale się pogłębiać i jednocześnie stawać się coraz bardziej uciążliwe. Jakie są najpopularniejsze wady wzroku i jak im zapobiegać.

Daleko i krótkowzroczność

Dalekowidz podczas pracy przy komputerze czy w czasie czytania książki odczuwa mocne zmęczenie oczu oraz ból głowy. Nadwzroczność, czyli często spotykana dalekowzroczność jest jedną z najpopularniejszych wad refrakcyjnych. Jest ona spowodowana zbyt krótką gałką oczną lub zbyt płaską rogówką, co w efekcie sprawia, że widzenie z bliska staje się trudniejsze niż patrzenie w przedmioty bardziej oddalone.

Krótkowzroczność jest odwrotnością dalekowzroczności. Spowodowane jest wydłużeniem gałki ocznej, w efekcie czego promienie słoneczne docierające do oka są niewłaściwie załamywane. Krótkowidz dość dobrze radzi sobie z patrzeniem na przedmioty z bliska, jednak spoglądanie w dal stanowi już niemały problem. Ta wada refrakcyjna bardzo często pogłębia się u kobiet, które zachodzą w ciąże.

Astygmatyzm

Astygmatyzm związany jest z niesymetryczną rogówką oka. Takie nieprawidłowości powodują, że wiązka światła, która wpada do oka, jest niewłaściwie ogniskowana. Wada ta często występuje z daleko i krótkowzrocznością. Astygmatycy zazwyczaj źle widzą zarówno z bliska, jak i z daleka. Często pojawiają się dodatkowe trudności z ocenianiem odległości, osoby z astygmatyzmem niekiedy widzą linie proste jako krzywe, a kontury przedmiotów są nieostre. W przypadku astygmatyzmu stosowane są szkła cylindryczne.

Prezbiopia

Prezbiopia czyli starczowzroczność nie jest uznawane za chorobę, ale za naturalny stan fizjologiczny oka. Z upływem lat nasze oko traci zdolność do akomodacji, co sprawia, że wzrok się pogarsza. Starczowzroczność może być korygowana okularami dwuogniskowymi lub progresywnymi. Można stosować również soczewki. Przy prezbiopii można przeprowadzać również operacje mające na celu zniwelowanie uciążliwych objawów.

Jak zapobiegać wadom wzroku?

Mimo że wad wzroku zazwyczaj nie można cofnąć, warto pamiętać o zdrowych nawykach. Zapobiegną ich pogłębianiu lub zupełnie im zapobiec. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu nie będziemy musieli niepotrzebnie nadwyrężać naszych oczu podczas pracy. Unikajmy również zbyt mocnego światła, nosząc okulary przeciwsłoneczne lub gogle ochronne podczas pracy.

Starajmy się również nie przeciążać naszych oczu podczas pracy. Jeśli nasze obowiązki wymagają korzystania z komputera przez kilka godzin, róbmy regularne przerwy, korzystajmy z naturalnych kropli do oczu i dbajmy, by pomieszczenie, w którym przebywamy, było wywietrzone i czyste, tak by cząsteczki kurzu nie podrażniały naszych oczu. Unikajmy dymu tytoniowego. Istotna jest również odpowiednia dieta bogata w pełne witamin i minerałów. Dla dobra naszych oczu sięgajmy przede wszystkim po czerwone, pomarańczowe i żółte owoce i warzywa. Starajmy się również unikać tłuszczy nasyconych.

Źle dobrane szkiełka w okularach lub nieodpowiednie soczewki mogą być przyczyną dyskomfortu, bólu głowy, zmęczenia oczu, co w efekcie może prowadzić do pogorszenia wzroku. Wizyta u doświadczonego okulisty lub optometrysty jest koniecznością, gdy tylko zauważamy pierwsze niepokojące objawy. W ten sposób jesteśmy w stanie zahamować postępowanie wady wzroku i dłużej cieszyć się ostrością widzenia.

 

Udostępnij

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read