Coraz więcej osób ze względu na pełnione obowiązki zawodowe jest zmuszonych do spędzania wielu godzin przed komputerem, co nie pozostaje bez wpływu na nasz wzrok. Możemy odczuwać zmęczenie oczu, pieczenie pod powiekami, łzawienie, a nawet bóle głowy. Tymczasem warto wcielić w życie kilka zasad. Pozwolą one usunąć lub zniwelować te przykre dolegliwości. Jak dbać o oczy, pracując przy komputerze? Poniżej znajdziecie odpowiedź.

Jak dbać o oczy? Zadbaj o odpowiednie warunki pracy

Aby praca przy komputerze była komfortowa dla naszych oczu, niezwykle istotne jest zadbanie o dobre warunki pracy, m.in. poprzez odpowiednie ustawienie ekranu monitora. Prawidłowe ustawienie monitora to takie, gdy znajduje się on w odległości ok. 50-75 cm od naszej twarzy, a jego górna krawędź pokrywa się z linią naszego wzroku. Monitor nie może też odbijać światła, dlatego należy zadbać o jego właściwie ustawienie względem okna – nie powinien znajdować się ani naprzeciw niego ani bezpośrednio na jego tle. Natomiast zalecana wielkość ekranu to ta od 15 do 19 cali.

Wbrew pozorom na oczy niekorzystnie też wpływa nadmierna ilość naturalnego światła, dlatego w razie potrzeby warto korzystać z rolet. Poza tym powinna być też niwelowana zbyt duża różnica między światłem naturalnym a sztucznym, na przykład poprzez odpowiedni dobór mocy oświetlenia.

Gimnastyka oczu

Pracując przy komputerze, nie możemy również zapominać o robieniu sobie krótkich przerw, aby dać naszym oczom chwilę wytchnienia. W tym celu warto co kilkanaście minut oderwać wzrok od ekranu, patrząc na przykład w bok lub na znajdujące się w oddali przedmioty, czy też wykonując w powietrzu „wirtualne” ósemki. Dobrze, jeśli wokół nas znajduje się coś zielonego, chociażby paprotka lub kaktus. Jeżeli możemy, to wyjrzyjmy przez okno i popatrzmy na okoliczne drzewa. Pamiętajmy też, że podstawą okazuje się tak naprawdę częste mruganie, które najlepiej nawilża oczy i chroni je przed podrażnieniami. Warto jednak mieć zawsze przy sobie krople do oczu, które w uciążliwych momentach przyniosą ulgę. Krople do oczy pomogą nam szczególnie z tego względu, że wiele biurowych pomieszczeń jest nie tylko ogrzewanych, ale również klimatyzowanych, co może negatywnie oddziaływać na nasz wzrok.

Dieta bogata w witaminy

Zdrowa dieta może mieć też niemały wpływ na kondycję naszych oczu, dlatego nasz jadłospis powinien zostać rozszerzony o produkty bogate w witaminy A, C oraz E. Witaminę A znajdziemy przede wszystkim w marchwi, pomidorach, brzoskwiniach, a także w warzywach liściastych. Natomiast bogatym źródłem witaminy C jest kiwi, czarna porzeczka, papryka oraz truskawki i cytrusy. Z kolei witaminy E nie brakuje w olejach roślinnych.

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read