Narząd wzorku jest bardzo narażony na przeciążenie. Wpatrywanie się w ekrany telefonów i komputerów czy wytężanie wzroku podczas czytania książki sprawia, że nasze oczy mogą być zmęczone. Jakie działania należy podejmować na co dzień, aby uniknąć tego uczucia?

Bez chwili wytchnienia

Oczy każdego z nas są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Źle wpływają na nie pyły unoszące się w powietrzu (zarówno te pochodzenia przemysłowego, jak i naturalnego), zróżnicowane światło (zwłaszcza sztuczne), w tym światło emitowane przez ekrany urządzeń elektrycznych, z których nieustannie korzystamy. Nie sposób się jednak przed tym ustrzec. Dlatego trzeba podejmować wszystkie możliwe działania, by chociaż trochę ulżyć oczom.

By widzieć lepiej

Ogromna liczba ludzi ma zdiagnozowane wady wzroku. Bez względu na wiek, wiele osób jest zmuszonych do noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych. Aby zapewnić sobie nie tylko lepszy wzrok, ale również wysoki komfort użytkowania tego typu akcesoriów, należy wybierać je z rozwagą. W kwestii okularów radzimy szukać ofert, w których gwarancją jest otrzymanie wysokiej jakości produktu dopasowanego zarówno do indywidualnych potrzeb klienta (mowa o wadzie wzroku), jak i jego preferencji (tu zwraca się uwagę głównie na wielkość i kształt oprawek, a także ich kolor). Co zaś się tyczy kupna soczewek, dobrze jest kupować takie, które mają długi termin przydatności i są wyposażone w filtr UV.

Ochrona w lecie

Kiedy słońce zaczyna mocniej grzać, natychmiast zakładamy na głowę kapelusze i wcieramy w skórę kremy z filtrem. Dlaczego mielibyśmy z mniejszą troską podejść do ochrony oczu? Odbieranie przez narząd wzroku intensywnych promieni słonecznych negatywnie na nie wpływa. Właśnie dlatego przed wyjściem z domu trzeba upewnić się, że ma się przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Nie mogą to być jednak dowolne okulary, kupione na okolicznym bazarku – nie mają one właściwości chroniących przed promieniami UV, choć mogą sprawiać takie wrażenie. W okulary przeciwsłoneczne trzeba wyposażyć się u optyka.

Nieoceniona pomoc

Uczucie suchości oczu i bolesnego podrażnienia można bardzo łatwo i szybko zażegnać. W tym celu wystarczy zastosować krople do oczu. Wbrew powszechnej opinii nie aplikuje się ich wyłącznie w stanach chorobowych oczu. Z drugiej strony nie oznacza to, że można stosować je bez kontroli i bez ograniczeń.

Czas na odpoczynek

Choć ta kwestia wydaje się oczywista, to niektórzy ciągle o niej zapominają. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji oczu jest ich umożliwienie im całkowitego odpoczynku – a tego mogą zaznać dopiero wtedy, kiedy zamykamy powieki. Nie chodzi tu jednak tylko o sen sam w sobie, ale także o czas tuż przed ułożeniem głowy na poduszce. Większość z przed pójściem spać korzysta z urządzeń elektrycznych, których światło pobudza zmysł wzroku, podczas gdy ten powinien już zaznać chwili wytchnienia. Warto odłożyć telefon i laptop na długo przed snem, a jeśli się ich używa, dobrze jest zainstalować specjalną aplikację, która automatycznie zmienia rodzaj i intensywność podświetlenia ekranu w późnych godzinach wieczornych.

Written by

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read